Przejdź do głównej zawartości

Szkocja

To niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, nadal pełne spokoju oraz dzikiego uroku. Szkocja jesienią jest szczególnie urokliwa. Porosłe wrzosami wzgórza kontrastują z soczystą, niemal wiosenną zielenią trawy. Szkocja, tu i ówdzie pojawia się kolejny zamek albo drogowskaz do destylarni. Jest to kraj słynny na całym świecie z whisky, potwora z jeziora Ness oraz najlepszych pól golfowych na naszej planecie. Większość obszaru Szkocji jest pagórkowata, co szczególnie w Highlandsach sprzyja pieszym wędrówkom. Jeśli chodzi o zwiedzanie i życie nocne, to nie możesz przegapić Edynburga oraz Glasgow. Szkocja to kraj, który przypadnie do gustu amatorom golfa, wędrówek po górach oraz kontaktu z naturą. Wielbiciele zamków również będą zachwyceni.






Wiadukt Glenfinnan
Trudno chyba o bardziej magiczny pejzaż w Wielkiej Brytanii niż krajobraz wiaduktu Glenfinnan. Tutejsza niepowtarzalna sceneria szkockich gór stała się powodem, dla którego Glenfinnan zostało wybrane na plener kilku filmów. Młodzi i starsi czarodzieje mogą go kojarzyć z trzech części serii o Harrym Potterze: Komnata Tajemnicwięzień Azkabanu i Czara Ognia.


Zamek w Edynburgu
Każdy chociaż raz słyszał bajkę o zamku na szczycie góry. Zamek w Edynburgu to jedna z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii i znajduje się właśnie na szczycie monumentalnego skalistego wzniesienia w samym centrum miasta. Smaczku dodaje mu także fakt, iż jest to jedno z najbardziej nawiedzonych przez duchy miejsc na świecie.


Highlands

Szkocja to doskonały kraj dla ludzi, którzy uwielbiają wypoczynek na świeżym powietrzu. Na szczególną uwagę zasługują tereny Highlands, w skład których wchodzą aż dwa parki narodowe. Jest tam kilka ciekawych szlaków do pochodzenia, zdecydowanie najciekawszych ze wszystkich w Wielkiej Brytanii. Idealną bazą wypadową jest Inverness. Tam poza trekkingiem możesz też zorganizować rafting, downhill lub inne sporty ekstremalne.


Szkockie Highlands to jeden z najbardziej dzikich i odludnych obszarów w Europie. W jego skład wchodzi największy park narodowy w całej Szkocji –  
Cairngorms


Poza nim, jest jeszcze drugi, bardziej znany park narodowy –  
Loch Lomond and the Trossachs


GÓRY!!!
Teren Highlands tworzą dwa pasma górskie - Góry Kaledońskie(zajmujące północny zachód) i Grampian (rozciągające się na południowym wschodzie) Masywy poprzecinane są malowniczymi jeziorami z krystalicznie czystą wodą. Niektóre z nich znajdują ujście w morzu, a wciskając się przy tym w głąb wyspy, poniżej poziomu morza, tworzą zapierające dech w piersiach fiordy.
Najwyższym szczytem jest Ben Nevis, mierzący 1343 metry n.p.m., który leży na zachodnim wybrzeżu Highlands (w górach Grampian). Szlak prowadzący na szczyt wyrastającego prosto z morza imponującego masywu jest dość łatwy i bardzo popularny wśród turystów


Dziewiczy krajobraz zakłócają jedynie ruiny średniowiecznych zamczysk!

ZAMKI!!
Poza samą przyrodą w Highlands jest też tam kilka zamków do zwiedzania.

Zamek Dunrobin
Baśniowy zamek, wokół którego roztaczają się przepiękne ogrody, to siedziba książąt i hrabiów Sutherland. Tą XIV-wieczną rezydencję zaprojektowano na podobieństwo francuskich zamków znad Loary, przez co znacząco odróżnia się od pozostałych szkockich zabytków. Zamek znajduje się nad brzegiem Morza Północnego, ok. 1,5 km na północ od Golspie, miejscowości z długą piaszczystą plażą, wieloma ścieżkami spacerowymi oraz dużą atrakcją dla golfistów – Golspie Golf Course.


Urquhart Castle  
 zamek Urquhart nad jeziorem Loch Ness

 Zamek Doune
który był planem zdjęciowym filmu „Monty Python i Święty Graal”! 

Zamek Kilchurn 
PołożonY nad brzegiem Loch Awe
Inveraray Castle
Zamek Inveraray - zamek w zachodniej Szkocji, położony w pobliżu miasta Inveraray. Siedziba księcia Argyll, naczelnika klanu Campbell. 


Castle Leod

Duncraig Castle
 

 Zamek Sinclair

 Jeziora!!!
  Jezioro Loch Lomond
Mierzące dwadzieścia siedem i pół mil kwadratowych jezioro Loch Lomond, jest jednym z największych śródlądowych zbiorników wodnych w Wielkiej Brytanii. Ten raj dla turystów położony jest zaledwie 23 kilometry na północny zachód od Glasgow, jezioro położone na uskoku tektonicznym Highland   
Loch Ness 
Słodkowodne jezioro  położone w Szkocji, hrabstwo Highland, o długości około 37 kilometrów. Położone jest na wysokości 16 metrów n.p.m., na południowy zachód od Inverness. Jest to największy zbiornik wodny na linii tektonicznej znanej jako Great Glen, która biegnie z północy od Inverness do Fort William na południu. Kanał Kaledoński łączący wybrzeża po obu stronach Great Glen biegnie poprzez Loch Ness. 



Whisky!!!
Nie poznamy jednak prawdziwego oblicza Highlands, nie zakrapiając go wodą życia, czyli whisky. Tradycje pędzenia tego trunku sięgają XV wieku. Początkowo whisky używano do celów medycznych. Uznawano, że regularne jej picie może dać życie wieczne. Toteż Szkoci przyzwyczajeni byli do zażywania trunku od narodzin aż po grób. Obecnie whisky stanowi główny produkt eksportowy, występujący w ponad dwóch tysiącach odmian. Północna część wyspy słynie z licznych destylarni udostępnionych turystom do zwiedzania.
Balblair, Highlands
Założona w 1790 roku druga najstarsza destylarnia w Szkocji. Leży w pięknej okolicy o krystalicznie czystym powietrzu. Mała gorzelnia, w której niewiele się zmieniło od XIX wieku. Produkuje 10-letnią Balblair Single Malt o gładkim, lekkim, odświeżającym smaku oraz 16- i 31-letnie wersje z beczki Highland Selection. Zwiedzanie trzeba rezerwować. 
Dalmore, Highlands
Wzniesiona w regionie obfitującym w jęczmień w 1839 roku do dziś zachowała wiktoriański czar. Whisky dojrzewa tu w pierwszy raz napełnianych beczkach z dębu amerykańskiego po burbonie oraz w wyselekcjonowanych po sherry oloroso. Przed rozlaniem kupażowana w beczkach po sherry. Produkuje 12-letnią Single Highland Malt, 21- i 30-letnią oraz limitowane edycje 50 YO. Ceniona wśród wielbicieli cygar. Zwiedzający mogą liczyć na wycieczki i degustacje.



Glengoyne, Highlands
Pięknie położona w lesistej dolinie uwodzi XIX wiecznym urokiem. Używa tylko jęczmienia szkockiego suszonego powietrzem, więc nietorfowego. Whisky leżakuje w beczkach po sherry, bywa też finiszowana w szkockim dębie. Jest dostępna jako 10-, 17-, 21- i 30-letnia, a także np. 31-letnia jednobeczkowa. Destylarnia oferuje wycieczki z przewodnikiem, degustacje. 



Glenmorangie, Highlands 
Gorzelnia z widokiem na zatokę Dornoch Firth, wyposażona w 8 alembików z łabędzimi szyjkami, które wytwarzają lżejszy, czysty alkohol. Korzysta z niezwykle twardej, bogatej w minerały wody ze źródeł Tarlogie Springs. Glenmorangie dojrzewa w stuletnich beczkach po burbonie z amerykańskiego dębu. Dostępna w wersji 10-, 15-, 18- i 30-letniej, z wykończeniami sherry, porto, madera i burgund. Przyjmuje zwiedzających przez cały rok, liczne degustacje.



EDYNBURG, SZKOCJA
Edynburg – półmilionowe miasto w Wielkiej Brytanii, stolica Szkocji. Metropolia o długiej i burzliwej historii. Ze względu na ogrom zabytków (o. 4,5 tysiąca) nazywany „Atenami Północy”.

Pałac Holyrood
Palace of Holyroodhouse – pałac w Edynburgu, będący rezydencją monarchów brytyjskich w Szkocji. Położony jest na wzniesieniu, na wschodnim końcu Royal Mile

Museum of Scotland
Nowoczesne muzeum poświęcone industrialnej przeszłości Szkocji i historii naturalnej, z kawiarnią.


Princes Street Gardens 
Park w centrum Edynburga, stolicy Szkocji, położony w cieniu edynburskiego zamku.

Zamek w Edynburgu 
Zamek w Edynburgu, jedna z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Jest to symbol nie tylko samego Edynburga ale i całej Szkocji. Forteca znajduje się na szczycie monumentalnego skalistego wzniesienia w samym centrum miasta.

Scott Monument


Scotch Whisky Experience

Atrakcja obrazująca historię szkockiego trunku narodowego: nowoczesne eksponaty oraz jazda beczką.
Adres: The Royal Mile, 354 Castlehill, Edinburgh


Greyfriars Kirkyard
Najbardziej nawiedzony cmentarz świata

Firth of Forth 
Zatoka Morza Północnego w Szkocji. Wcina się 80 km w ląd, ma wejście o szerokości 40 km i osiąga głębokość do 46 m. Połączona jest kanałem śródlądowym z zatoką Firth of Clyde. Główny port Edynburg.



Melrose Abbey 

(ok. 40 km na południe od Edynburga) zostało założone przez cystersów 1136 roku. To kolejne miejsce ważne dla historii Szkocji i jej walk o niepodległość. Ruiny opactwa, wciąż pełne symboli masońskich, należą do najbardziej imponujących na Wyspach Brytyjskich. Od 1998 roku na jego terenie złożone jest zabalsamowane serce króla Roberta de Bruce, jednego z bohaterów Szkocji


Zamek Stirling
(ok. 40 km na zachód od Edynburga) to najlepiej zachowana renesansowa twierdza w całym Zjednoczonym Królestwie. 


Skye nazywana "wyspą mgieł" 
To najdalej wysunięty na północ punkt archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Cała tutejsza linia brzegowa usiana jest zatoczkami, przytulnymi plażami i półwyspami. Znajdują się tu poruszające wyobraźnię formacje skalne, takie jak Storr, czy góry liczące ponad 1000 m n.p.m., malownicze wodospady i legendarne zamki.



Klif Kilt Rock

Morar, Szkocja
Słynie z cudnych plaż (Silver Sand of Morar) i najlepszych owoców morza.



Sutherland

Zakątek żywcem przeniesiony z wysp greckich - turkusowa woda, piaszczysta plaża pokryta niemal złotym piaskiem, a to wszystko na samej północy Szkocji. Plaża i wydmy Am Buachaille w Sutherland nad zatoką Sandwood to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w kraju. W okolicy krążą legendy o syrenach ukazujących się na pobliskich skałach, duchach żeglarzy i zatopionych statkach wikingów. By tu dotrzeć, trzeba udać się na dwukilometrowy spacer z Blairmore, dokąd można dojechać samochodem.



Glencoe, Szkocja

Jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc nierozerwalnie związanym z historią kraju jest leżąca na zachodzie Glencoe - Dolina Łez.





JEDZENIE!!!
 Narodową potrawą Szkotów jest haggis - danie przyrządzane z
owczego serca, wątroby i płuc, podawane zwykle z rzepą i z ziemniakami

Scotch Pie, lub inaczej Mutton Pie – czyli Pie z baraniny – to jeden z “klasyków” wśród dań Szkockiej kuchni.

Gdzie można dobrze zjeść? W Kylesku w zachodniej części szkockich wyżyn, gdzie łączą się jeziora Glencoul i Gleann Dubh znajdują się jedne z najlepszych szkockich restauracji, które nagrodzono gwiazdkami Michelin ,,Albannach" oraz ,,Chez Roux". Zjemy tu lokalne specjały, a przede wszystkim miejscowe ryby. Na tych, którzy wolą jeść w miejscach polecanych przez okolicznych mieszkańców czeka swojska "Lochinver Larder ,,


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szwajcaria

Austria

Madera